Jóga na YouTube: 5 nejlepších kanálů

Jóga na YouTube: 5 nejlepších kanálů

Říká se, že jóga je pro každého. Bez ohledu na tvar, pohlaví či věk. Jóga zmírňuje stres, přispívá k posílení těla a zlepšení flexibility. Je také cvičením, kterému se můžete věnovat po celý život. A právě to je důvod, proč – až na jedinou výjimku – nechodím na skupinové lekce. Ačkoliv si nemůžu vyloženě stěžovat ani na jednoho z lektorů, které jsem navštívila, moje zkušenost je taková, že všichni mají zajeté nějaké sestavy a ty prakticky neobměňují. A to mě moc nebaví. Navíc, chci-li se józe věnovat denně, jsou dalším důvodem, samozřejmě, peníze.

Na YouTube najdete nespočet videí s jógovými sekvencemi.

Ale! Abyste mohli cvičit jógu doma, musíte si být jisti tím, že ji cvičíte správně. Musíte si hlídat správné postavení těla, nezatěžovat svaly, které zatěžovat nemáte, efektivně protahovat partie, které protahovat chcete a podobně. Jóga je zdravá a zdá se být všeobecným lékem na všemožné bolesti, ale stejně jako u jiného cvičení platí, že nesprávným provedením si můžete ublížit. Než začnete jógu cvičit doma, měli byste s ní mít nějaké zkušenosti. Pokud jste úplný začátečník, doporučuji začít skupinovými lekcemi, kde vám lektor může do správného provedení pozic pomoci, zapamatovat si některá základní pravidla, a na YouTube se obrátit později.

V tomto článku vám přináším 5 tipů na on-line lektory jógy, kteří poskytují lekce zdarma na YouTube. Na další stránce najdete nejpopulárnější videa těchto tvůrců a pro ty z vás, kteří neovládají angličtinu, mám na konci článku ještě jeden tip.

Yoga With Adriene

Adriene jsem představila v jednom ze svých předchozích postů, který si můžete přečíst tady. Ovšem od toho postu uplynul už více než rok a půl a Adriene mezitím přibylo na YouTube přes 1 300 000 odběratelů. To je úctyhodné číslo, pro ní ale, zdá se, mnoho neznamená – alespoň co se týče její osobnosti, je pořád stejně přívětivá, nevtíravá, stále stejně upovídaná :) Její jóga je ze všech šesti kanálů asi nejvhodnější pro začátečníky, málokdy po vás bude chtít náročné, pokročilé pozice, sama často – ač určitě nemusí, snad aby povzbudila právě s jógou se seznamující a ne až tak silné/ohebné – volí snadnější varianty pozic a její tempo lze celkem snadno zvládnout a „udýchat“. Pokud jste opravdu začátečník, a z jakéhokoliv důvodu máte z jógy obavy, zkuste to právě s Adriene, která vás jich zcela jistě zbaví. Stačí vyhledat některou z jejích začátečnických sestav, kterých má ve své nabídce několik.

Adriene

Yoga by Candace

Candace je další mladá, sympatická, podnikavá dáma, která si co do kvality videí a předváděné jógy v ničem nezadá s výše zmíněnou Adriene, a to i přes to, že její počet odběratelů se (zatím) rovná zlomku. Candace přináší možná o něco náročnější jógu než prvně jmenovaná, ale pořád platí, že všechny její sekvence mohou zkoušet všichni bez ohledu na stupeň pokročilosti, ačkoliv se to podle fotky pod tímto textem možná nezdá. Ale nebojte, podobné pozice v jejích videích opravdu nejsou časté :) Navíc vždycky existuje možnost náročnější pozice prostě nedělat a zůstat v té, kterou zvládáte, nebo se uchýlit do nějaké odpočinkové. Její jóga je možná trochu náročnější na sílu než Adrianina, ale rozhodně není třeba se toho bát. Na jejím kanálu najdete sekvence všech možných délek, od krátkých pětiminutovek na rozhýbání po téměř hodinové. Jak jsem psala, Candace je podnikavá žena, která kromě YouTube videí nabízí DVDčka, aplikaci pro smartphone (zdarma), speciální videa k zakoupení, pořádá jógové workshopy a vícedenní cesty do různých koutů světa apod. Pokud vás ale zajímá pouze a jen její jóga na YouTube, nebudou vás tyto další projekty žádným způsobem rušit.

Candace

Fightmaster Yoga

Jedním z mála důvodů, proč se můžu těšit na pondělí, je ten, že mi do odběrů na YouTube s železnou pravidelností přistává video od Lesley Fightmaster. Tato lektorka je (snad se nepletu) nejstarší z těch, které zde představuji, o to víc mě ale nepřestává udivovat její síla a flexibilita, a asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že její sekvence jsou ze všech nejnáročnější. Ale opět platí – myslí na nás všechny, kteří jsou (věčnými) začátečníky. To dává ostatně smysl – čím úžeji by byla její jóga zaměřená na pokročilé jogíny, tím více by se snížil také potenciál získávat odběratele a feedback. Takže opravdu – není se čeho obávat. Sem tam se stane, že do své sekvence zařadí pokročilé pozice, ale jogín začátečník má vždycky možnost je vynechat a nechat se inspirovat sledováním toho, s jakou lehkostí je Lesley provádí :) Další velká kvalita FMY spočívá v množství nabídnutých sekvencí a také v jejich délce – jejich velká část dalece přesahuje 30 minut – a jako milá tečka působí také motivační citáty od různých filozofů a jiných moudrých lidí, které vám Lesley předčítá k relaxaci v Šavásaně (pozici mrtvoly) :)

Fightmaster

SarahBethYoga

Další YouTube jogínkou, která si získala mé srdce :) je novopečená maminka a bojovnice s protivnou nemocí zvanou ulcerózní kolitida Sarah Beth. Náročnost jejích sekvencí bych zařadila někam mezi Adriene a Candace, přičemž typický pro ni je tzv. vinyasa flow, který zařazuje téměř do každé sestavy – jde o dynamický sled pozic, kdy s každým nádechem/výdechem přecházíte z jedné pozice do další. Tato metoda je velmi příjemná a pravděpodobně se u ní celkem zapotíte. Jelikož Sarah Beth nedávno prošla těhotenstvím, najdete na jejím kanálu také několik sestav pro nastávající maminky, dále tipy, jak se zbavit všemožných bolestí, a samozřejmě také videa týkající se její nemoci.

SarahBeth

Yoga With Tim

Jediným mužem v našem výčtu je surfař z Kalifornie Tim Sensei, jehož jóga je ovšem stejně přívětivá jako ta výše představených dam. Dokonce možná s vědomím, že jeho videa sledují asi převážně ženy, volí překvapivě relativně pomalé tempo. Jeho velkou výhodou je, že si dává opravdu záležet na detailním popisu všech pozic. To může být maličko problém, pokud angličtina není vaší silnou stránkou – právě díky zevrubnému vysvětlování jsou jeho videa právě na jazykovou vybavenost o něco náročnější než videa ostatních lektorek. Pokud jste si ale správností provedení pozic jistí, nemusí to pro vás být překážkou – stačí sledovat video a pochytit, do jaké pozice se právě přesouváte.

Tim

 

Ty z vás, kteří s angličtinou bojují, jsem asi moc nepotěšila. I pro vás mám ale jeden tip, kterým je zatím asi jediný podobný kanál v češtině, na který jsem narazila. Jmenuje se StillOnTheWay a najdete na něm kromě jógových videí také videa s vegetariánskými recepty. Bohužel vám ale nemůžu poskytnout recenzi ani na jedno z toho – zatím jsem nezkoušela.

Dejte mi vědět, zda některý z výše uvedených kanálů znáte, který je váš nejoblíbenější, zda máte nějaké další tipy na jógu na YouTube (já znám ještě např. DOYOUYOGA.com, ale ani ten jsem nezkoušela) a jestli dáváte přednost této formě nebo radši skupinovým lekcím.

M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *