Pesto z medvědího česneku – recept

Wikipedia tvrdí, že medvědím česnekem se to na jaře hemží především „ve vlhkých, živinami bohatších lesích, hlavně luzích“. Pro Pražany je spolehlivým zdrojem Divoká Šárka, anebo také farmářské trhy, komu se nechce košíčkem do luhů.

Dle některých chytrých knížek by se měl medvědí česnek konzumovat zásadně čerstvý, protože při tepelné úpravě přichází o své aroma. Znalosti úpravy medvědího česneku u mnohých zatím zůstávají u pesta, jehož recept přinášejí následující řádky.

Pesto z medvědího česneku lze nejlépe použít s těstovinami (pak už k nim stačí přidat jen čerstvá rajčata, mozzarellu a parmazán), jako pomazánku na topinku nebo třeba do sýrového croissantu s paprikou marinovanou v domácím pestu.

Ingredience

Na jednu sklenici pesta je potřeba:

  • 2 hrnky nasekaného medvědího česneku
  • 1 hrnek namletých oříšků (vlašských, piniových nebo kešu)
  • 1/2 hrnku extra panenského olivového oleje
  • 1/2 hrnku nastrouhaného parmazánu
  • 1/2 lžičky soli

Postup

Do mixéru nasypte všechny přísady kromě oleje a důkladně rozmixujte. Pak postupně přidávejte olej a mixujte dohladka. Skladujte v lednici ve vzduchotěsné nádobě, pesto z medvědího česneku by mělo vydržet alespoň 2 až 3 týdny.

Nejlépe pesto chutná až druhý nebo třetí den, když se všechny chutě hezky promísí a odleží.

Odvážnější kuchařky, které by se rády pustily do něčeho nápaditějšího, než je obyčejné pesto, mohou vyzkoušet polévku z medvědího česneku s mandlovými plátky, papriky plněné medvědím česnekem či petrželový krém s medvědím česnekem.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang