Proč je zdraví tak důležité?

Proč je zdraví tak důležité?

Jestli patříte mezi ty, kdo pečují o své zdraví, určitě vám neuniklo, že zdravý životní styl je v posledních letech velmi módní záležitost. Na sociálních sítích se to hemží fotkami vysportovaných a vyrýsovaných těl, kdo nedodržuje veganskou, paleo nebo aspoň bezlepkovou dietu, jako by nebyl, třicetidenní dřepovací výzva střídá tu plankovací a podobně. I já mám pocit, že soudě podle toho, co vidíme na sociálních sítích, není na světě místo, kde by celé populace neprocházely očistnou a ozdravnou kúrou.

Problém je v tom, že to, co vidíme na sociálních sítích, je jen odrazem toho, co nás samotné zajímá a po čem sami pátráme. Jestli tedy obsah vaší zdi na facebooku tvoří hlavně příspěvky zaměřené na zdravý životní styl, pravděpodobně patříte mezi ty, komu jejich vlastní zdraví není úplně jedno – což je určitě chvályhodné. Pokud se ale rozhlédnete po svém okolí (včetně toho nejbližšího), možná zjistíte, že skutečnost zase tak růžová není. Podíváte-li se realisticky kolem, zjistíte, že není málo těch, kteří si buď příliš neváží zdraví, které jim bylo dáno do vínku, anebo se nesnaží své zdraví nijak zlepšovat, pokud jim organismus nefunguje tak, jak by měl, resp. mohl.

iStock_000065392639_Double

Existuje spousta lidí, kterým příroda a další okolnosti připravily půdu pro to být celoživotně v nadstandardní zdravotní kondici – bezproblémová rodinná anamnéza a genetické predispozice, relativně zdravé životní prostředí, možnost žít v bezpečné oblasti s neomezeným přístupem nejen k zdravým potravinám, ale také k informacím, možnost nakládat se svým časem víceméně podle svého uvážení apod. Přesto se zdá, že ne všichni si tuto šťastnou konstelaci uvědomují a berou ji spíše jako samozřejmost. Projevuje se to tím, že dělají špatná rozhodnutí, nejen co se týče stravování a pohybu, ale také pokud jde o přístup k různým každodenním i životním situacím a k životu obecně. Jinými slovy – nedbají nejen na své fyzické, ale ani na duševní zdraví. Což je škoda, když si uvědomíme, že opravdu JE z čeho vybírat a že ty možnosti volby skutečně jsou JEN v našich rukách. Občas se zdá, že ne všichni si uvědomujeme, že náš čas tady není neomezený, že čas letí a ten, který jsme “ztratili” nezdravým životním stylem, nám už nikdo nevrátí. Ale to už bychom se pouštěli do přílišné sentimentality a to není účel tohoto článku.

Účelem je odpovědět na otázku, proč je vlastně zdraví tak důležité. Zdá se to jako jednoduchá otázka – tvrzení, že zdraví je důležité, nezpochybňují snad i ti, kteří se k tomu vlastnímu zdají být lhostejní. Trocha zamyšlení, proč to tak vlastně je, ale určitě neuškodí.

shutterstock_301672640

Co je vlastně zdraví? Zdraví můžeme popsat jako stav, kdy jak naše tělo, tak naše mysl fungují správně. Budeme-li zdravě jíst, pravidelně se hýbat, vyhýbat se stresu a dodržovat základní hygienu, zvýšíme svoji šanci na to, že se nám budou vyhýbat různé bolesti, nemoci a zranění, a tedy na dlouhý život. Zvýšíme pravděpodobnost, že se nám bude dařit ve všech oblastech života – v práci, v rodině, ve společnosti… Budeme vypadat lépe a také se cítit lépe ve vlastním těle. Dobrá fyzická kondice nám pomůže k tomu, že budeme moci aktivně žít až do stáří, protože zdravé tělo lépe bojuje se všemi opotřebeními spojenými s rostoucím věkem. Zdraví nám tedy přináší vyšší celkovou kvalitu života.

Naše vlastní zdraví je důležité také z hlediska výchovy našich dětí. Chceme-li pozitivně ovlivnit výchovu dětí, musíme jim jít příkladem – děti přebírají vzory od rodičů a pokud denně obědváme knedlíky s omáčkou a večeříme rozmraženou pizzu, asi nemůžeme chtít po dětech, aby si zvykaly na fazole a salát. Stejné je to s pohybem. Když budeme na chalupě trávit čas povalováním u televize, piva a cigárka, děti brzy zjistí, že je to vlastně pohodlnější než lítat po okolí. O nezdravých vztazích v rodině asi ani není potřeba se rozepisovat. Zdraví dětí je důležité pro správný růst a vývoj – jak těla, tak mysli a intelektu. Zdravé děti budou lépe soustředěné ve škole a budou schopnější zapojovat se do všech možných školních a dětských aktivit.

shutterstock_309891104

Obecně vzato má zdraví pozitivní vliv na celkovou výkonnost a efektivitu člověka. Zdraví lidé žijí déle a jsou produktivnější, proto je dobré zdraví zásadní nejen pro lidské štěstí a pohodu, ale také pro celkovou ekonomickou prosperitu společnosti. Zdraví lidé mají lepší kontrolu nad svým vlastním životem. Chceme-li toho všeho dosáhnout, musíme dodržovat alespoň určitou míru disciplíny – dbát na zdravé stravování a na pravidelný pohyb, nekouřit, pít s mírou, zvýšit na maximum pobyt na čerstvém vzduchu, myslet pozitivně a naučit se zacházet se stresem, pokud ne se mu zcela vyhýbat. Slova disciplína ovšem není potřeba se obávat – co možná bude nějakou dobu vyžadovat silnější vůli, se postupem času může stát naprostou přirozeností. Pak se nebudeme muset ptát, proč je vlastně zdraví důležité – pocítíme to totiž na vlastní kůži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *