Proč je zdraví tak důležité?

Zdravý životní styl je v posledních letech velmi módní záležitost. Na sociálních sítích se to hemží fotkami vysportovaných a vyrýsovaných těl, kdo nedodržuje veganskou nebo jinou dietu, jako by nebyl, třicetidenní dřepovací výzva střídá tu plankovací a podobně.

Problém je v tom, že to, co vidíme na sociálních sítích, je jen odrazem toho, co nás samotné zajímá a po čem sami pátráme. Jestli tedy obsah vaší zdi na Facebooku tvoří hlavně příspěvky zaměřené na zdravý životní styl, pravděpodobně patříte mezi ty, komu jejich vlastní zdraví není úplně jedno – což je určitě chvályhodné.

Pokud se ale člověk rozhlédne po svém okolí, mnohdy zjistí, že skutečnost zase tak růžová není. Není málo těch, kteří si buď příliš neváží zdraví, které jim bylo dáno do vínku, anebo se nesnaží své zdraví nijak zlepšovat, pokud jim organismus nefunguje tak, jak by měl, resp. mohl.

Existuje spousta lidí, kterým příroda a další okolnosti připravily půdu pro to být celoživotně v nadstandardní kondici – bezproblémová rodinná anamnéza a genetické predispozice, vhodné životní prostředí v bezpečné oblasti s neomezeným přístupem nejen k zdravým potravinám, ale také k informacím, možnost nakládat s časem podle svého uvážení apod.

Přesto se zdá, že ne všichni si tuto šťastnou konstelaci uvědomují a berou ji spíše jako samozřejmost. Projevuje se to tím, že dělají špatná rozhodnutí, nejen co se týče stravování a pohybu, ale také pokud jde o přístup k různým každodenním i životním situacím a k životu obecně. Je hezké v případě špatného zdravotního stavu sepsat závěť, mnohem lepší je však dbát na své zdraví a užít si život o něco déle.

Jinými slovy – nedbají nejen na své fyzické, ale ani na duševní zdraví. Což je škoda, protože opravdu je z čeho vybírat a každý má možnosti volby ve svých rukou. Ne všichni si uvědomují, že čas tady je omezený a ten, který ztratili nezdravým životním stylem, jim už nikdo nevrátí.

Účelem je odpovědět na otázku, proč je vlastně zdraví tak důležité. Zdá se to jako jednoduchá otázka – tvrzení, že zdraví je důležité, nezpochybňují snad i ti, kteří se k tomu vlastnímu zdají být lhostejní. Trocha zamyšlení, proč to tak vlastně je, ale určitě neuškodí.

Co je vlastně zdraví? Dalo by se popsat jako stav, kdy tělo i mysl fungují správně. Kdo zdravě jí, pravidelně se hýbe, vyhýbá se stresu a dodržuje základní hygienu, zvyšuje svou šanci na to, že se mu budou vyhýbat různé bolesti, nemoci a zranění, a tedy i na dlouhý život.

Vyšší je i pravděpodobnost úspěchu ve všech oblastech života – v práci, v rodině, ve společnosti. Zdravý člověk vypadá lépe a také se cítit lépe ve vlastním těle. Dobrá fyzická kondice mu pomáhá k tomu, že může aktivně žít až do stáří, protože zdravé tělo lépe bojuje se všemi opotřebeními spojenými s rostoucím věkem. Zdraví tedy zvyšuje celkovou kvalitu života.

Vlastní zdraví je důležité také z hlediska výchovy dětí. Kdo ji chce pozitivně ovlivnit, musíme jít dětem příkladem. Děti přebírají vzory od rodičů, a pokud ti denně obědvají knedlíky s omáčkou a večeří rozmraženou pizzu, asi nemohou chtít po dětech, aby si zvykaly na fazole a salát.

Stejné je to s pohybem. Kdo tráví čas na chalupě povalováním u televize s pivem a cigárem, jeho děti brzy zjistí, že je to vlastně pohodlnější než lítat po okolí. O nezdravých vztazích v rodině asi ani není potřeba se rozepisovat.

Zdraví dětí je důležité pro správný růst a vývoj – jak těla, tak mysli a intelektu. Zdravé děti budou lépe soustředěné ve škole a budou schopnější zapojovat se do všech možných školních a dětských aktivit.

Obecně vzato má zdraví pozitivní vliv na celkovou výkonnost a efektivitu člověka. Zdraví lidé žijí déle a jsou produktivnější, proto je dobré zdraví zásadní nejen pro lidské štěstí a pohodu, ale také pro celkovou ekonomickou prosperitu společnosti.

Zdraví lidé mají lepší kontrolu nad svým vlastním životem. Kdo chce toho všeho dosáhnout, musí dodržovat alespoň určitou míru disciplíny – dbát na zdravé stravování a na pravidelný pohyb, nekouřit, pít s mírou, zvýšit na maximum pobyt na čerstvém vzduchu, myslet pozitivně, přestat se zbytečně strachovat a naučit se zacházet se stresem, pokud ne se mu zcela vyhýbat.

Slova disciplína ovšem není potřeba se obávat – co možná bude nějakou dobu vyžadovat silnější vůli, se postupem času může stát naprostou přirozeností. Pak se nebudeme muset ptát, proč je vlastně zdraví důležité – pocítíme to totiž na vlastní kůži.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang