Mix keyboard_arrow_right Mix keyboard_arrow_rightJak vypěstovat sibiřský cedr

Obrázek příspěvku: Jak vypěstovat sibiřský cedr

Jak vypěstovat sibiřský cedr

personaccess_time06.březen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye127 shlédnutí

Krátký botanický popis sibiřského cedru:

Tento stále zelený strom dorůstá výšky 35-40m a jeho kmen dosahuje 1,5-2m v průměru. Plodonosná je pouze vrchní část koruny, a to v délce 1-2m. Sibiřský cedr roste pomalu, žije v průměru 300-550 let, ale některé stromy, které rostou v semknutých skupinách žijí 500-800 let. Strom je jednodomý, to znamená, že ženské šištičky a mužské klasy rostou na jednom stromě. Většinou se šištičky nacházejí na silnějších částech vrchní části koruny a mužské klasy višňově červené barvy v nižších částech stromu. Cedr kvete v červnu a množství jeho pylu je tak velké, jako sama úroda semen. Pylová zrna mají vzdušné váčky, s pomocí nichž jsou roznášena do dalekého okolí. Pyl zanesený na vodní hladinu je cenným pokrmem pro rybí potěr. Cedrový včelí med je velkolepé chuti a má neocenitelné léčebné vlastnosti pro organizmus člověka.

Po opylení semena dozrávají až na druhý rok. Plodnost je tedy jedenkrát za dva roky. Větší úroda bývá však jednou za 4-5 let. Cykly úrody jsou také závislé na jedenáctiletém cyklu sluneční aktivity. Plodonosnost u samostatných stromů, či u stromů sázených v řadách začíná mezi 25-40 lety. Šiška cedru obsahuje od 80-140 tmavě hnědých semen. Počet šišek bývá na jednom stromě mezi 80-100 kusy.V ošetřovaných cedrových sadech bývá na jednom stromě až 1500 šišek.

Svou krásou, velikostí a mnohostranným využitím je sibiřský cedr přínosem pro národní hospodářství a kulturu. Krášlí parky Moskvy, Petrohradu a ostatních měst. Pod Jaroslavli jsou cedrové kultury, které byly nasázeny ještě začátkem šestnáctého století.

Jak vypěstovat sibiřský cedr:

Veškerý přírodní talent se otvírá v plné míře jen v dobrých podmínkách a v odpovídající výchově. To stejné platí i pro cedr, tedy při odpovídajícím porozumění a cíleném opatrování realizuje svoje bohaté přírodní možnosti.

V odlehlých podmínkách úroda cedrů nebývá vysoká. Zato v cedrových hájích nasázených a opatrovaných člověkem se stromy představují v celé své kráse a užitku. Stromy se stále zelenými korunami zkrášlují bydliště lidí a ozdravují svými fytoncydy okolní atmosféru. Takto nasycený vzduch má blahodárné účinky na dýchací orgány. Úroda těchto stromů je na rozdíl od ostatních 5-6 krát větší.Přes všechna pozitiva, která cedr přináší, je však jeho vypěstování, oproti ostatním stromům velice složitou záležitostí, která se nazývá školou trpělivosti. Semena musí být 3-4 měsíce v zimních podmínkách, chráněna od škůdců, tedy myší a ptáků. V budoucnosti je však tento druh stromu schopen se člověku odvděčit za jeho starostlivost!

Jednou z možností, jak vypěstovat sibiřský cedr je:

Cedrová semena vhodná k výsevu namočit na hodinu do roztoku hypermanganu 0,4%, a tato na podzim vyset do dřevěného, či jiného truhlíku. Na materiálu truhlíku obvykle nezáleží, je však nutno, aby měl větší počet malých otvorů na svém dně, což je nutné pro odvod přebytečné vody a opačně. Směs země pro výsev je vytvořena z velmi jemného písku a zahradnického substrátu s malou příměsí borovicové, či smrkové lesní země. Vše v poměru asi: 40:50:10%. Truhlík s hloubkou asi 20 cm naplnit z poloviny touto směsí země. Semena volně nasít na povrch. Je možno je zasypat asi centimetrovou vrstvou zeminy, rozhodně však ne více! Zeminu je vhodné zalít 0,4% roztokem hypermanganu-desinfekce proti plísním. Truhlík na zimu zakrýt propustnou sítí či pletivem (s oky 0,5- 1cm) proti škůdcům, hlavně v zimním období proti myším. Truhlík položit na zem, či je možno jej do země i zapustit a nechat volně přezimovat v přírodních podmínkách na zahradě s přístupem deště a sněhu. Při jarním klíčení semen síť brzy neodkrývat, ochrana proti ptákům. Klíčící stromečky a jejich oříšky (čepičky) jsou chutným pokrmem pro slimáky a ostatní škůdce. Stromky občas zalít výše uvedenou desinfekční směsí hypermanganu. Vzrostlé semenáčky přesadit do květináčků, které by měly mít větší hloubku, neboť stromeček vytváří dlouhý a stabilní kořenový systém!

Jelikož ovzduší kolem nás není bohužel tak čisté, na rozdíl od civilizaci vzdálených sibiřských oblastí, vyskytují se v našich podmínkách různá plísňová onemocnění rostlin. Stromečky je nutno preventivně-jedenkrát za měsíc desinfikovat 0,4% roztokem hypermanganu, či ještě lépe je tímto roztokem občas zalít, čímž se předejde výskytu nežádoucích bakterií v kořenovém systému, z něhož někdy přechází plíseň i na vrchní část stromku. Zejména, jestliže začne nějaká zelená jehlička stromku tzv. rezivět-hnědnout, na stromečku parazituje nějaká plíseň či bakterie (analogie s rajčaty, před třiceti lety nikdo neznal plíseň na rajčatech-zhoršené životní prostředí).

U malých stromečků v období sucha provádíme dostatečnou zálivku. Stromeček je vhodné do 3-5 let ponechat v tzv. školce, tedy v odděleném a chráněném kousku zahrady (je možno jej ohradit ohrádkou z dřevěných kolíčků či pod.), nasazený přímo v zemi, či v dostatečně velkých obyčejných hliněných a hlubokých kořenáčích (glazovaná kořenáče nepropouští vodu z okolní půdy). Pozor také na prorůstání kořene skrze otvor v kořenáči pokud je kořenáč položen na zemi, tento by se mohl při pozdějším přemísťování kořenáče přetrhnout! Kořenáč je možno něčím podložit, či jeho otvor překrýt popřípadě kamínkem a pod. Po této době stromek vysazujeme do místa jeho nového určení, pozor na hluboký kořenový systém! Stromkům se dobře daří na slunném místě! Pokud je nové místo pro cedr nějak nepříznivé, např.těžká, neúrodná, či jílovitá půda a pod, je lépe cedr přesazovat v pozdějším věku 6-8 let. Tento má více schopností překonat nepříznivé podmínky.

Do jamky v místě určení pro sázení vložíme na dno několik hrstí kvalitní výše uvedené směsi půdy, to vše pro nutnou půdní mikroflóru.Prvních 10 let roste sibiřský cedr velmi pomalu a dosahuje výšky 1,5m. Ve 25 až 30 letech dosahuje výšky 9m a formuje korunu pro plodnost, která má průměr okolo 3m. Objeví-li se na mladých výhoncích bílý povlak - opět přítomnost plísně, je nutno tyto části omýt roztokem z obyčejného mýdla, z něhož se vytvoří pěna, kterou se napadené místo pomocí tamponu omyje.

Druhou možností vypěstování je:

vyloupaná semínka z šišky stratifikovat za pomocí chladného sklepa, či v podmínkách chladničky. Naše zkušenosti nejsou z nějakých to příčin positivní (možná jsme nedodrželi nějakou z daných teplotních, či jiných náležitostí), a proto zde tento postup nebudeme uvádět. V případě přání jej mohu přeložit a zaslat.

Semenáčky cedru je nutno přesadit z transportních kelímků do vhodných hlubších a větších kořenáčů, či do chráněného místa na zahradě-jakési školky. Stromky se ponechávají celoročně v přirozených podmínkách, tedy venku na slunném místě. Není-li jiná možnost, mohou být i v bytě na okenním parapetu,ne však v blízkosti tepelného zdroje!

Závěrem bychom rádi popřáli všem, kteří se rozhodnou pěstovat sibiřský cedr, či cedry mnoho úspěchů v jejich práci a snažení. Tím, že se člověk rozhodne zasadit tento strom, či stromy, přispívá významnou měrou ke zlepšení ekologie a životního prostředí naší planety Země nejen pro nás jako současníky, ale hlavně pro ty, kteří přijdou po nás.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Makrobiotika

personRadka Eliáškováremove_red_eye92bookmarkLifestyle

Je to životní styl, který člověku říká o tom, že by se měl víc spojit s přírodou a všímat si její energie, která je všude kolem nás. V překladu to znamená velký život. Makrobiotiku nám sem donesli z východu, ale to neznamená , že je nám cizí nebo že tu kdysi nebyla. ..

O bylinkovém čaji

personSimona Chvátilováremove_red_eye90bookmarkZdraví

K bylinkám mám velmi blízko. Co si pamatuju, chodili jsme je sbírat na louky. A té vůně! Někomu to možná páchne, lituju alergiky a lidi se sennou rýmou, ale mně osobně bylinky krásně voní. Třeba ten jemný mentol u máty, citrónový med u meduňky nebo ostřejší vůně u ..

Střídavý půst: A vaše kila poletí dolů!

personRadka Eliáškováremove_red_eye168bookmarkZdraví

V posledních čtyřech letech se ze mě stal poměrně velký sportovec. Makám 4 - 5 dní v týdnu, hodinu až hodinu a půl denně. Bohužel jsem se nenarodila jako kandidátka útle postavičky, ale jako budoucí majitelka ženských křivek a vysoké postavy. Řada žen by to pokládala za ..

Jak se zbavit celulitidy - 3 tipy, které vám mohou pomoct

personRadka Eliáškováremove_red_eye104bookmarkLifestyle

Celulitida je častým problémem, kterým mohou trpět i štíhlé ženy. Vůbec nezáleží na tom, jak daná žena vypadá a i přesto se může pomerančová kůže objevit. Jak se zbavit celulitidy, aby vaše pozadí a stehna vypadaly nádherně? Zvlášť před letní sezónou se zvedá zájem ..

Hořte, ale nevyhořte!

personRadka Eliáškováremove_red_eye103bookmarkLifestyle

Sedm kroků, čeho se vyvarovat. Zatímco na počátku 90. let byl noční můrou mnohých manažerů workholismus, dnes psychologové varují před fenoménem, který se plíživě dostává do našich kanceláří a zničil již nejednu slibnou kariéru. Syndrom vyhoření, představující ..

Dřevěný nábytek

personRedakceremove_red_eye14languagekrasnejsi-bydleni.cz

Dřevo lidé ve svých obydlích používali odedávna. Svůj význam neztratilo ani dnes, kdy máme na výběr řadu nových moderních materiálů. Dřevo tvrdé i pružnéDřevo se drží na žebříčku obliby především pro svoje užitné vlastnosti, mezi které patří snadná ..

Jak ušetřit za jídlo: Nezávislost

personRadka Eliáškováremove_red_eye44languagejaktoudelam.cz

Od nového roku více než předtím se snažím zkrouhnout rozpočet za potraviny a drogerii o minimálně 20%. Teď mi to zkazila vláda zvýšením DPH o 4%.V dnešním díle seriálu se zaměřím na strategii, která vám ty čtyři procenta vrátí zpět do peněženky. Slibuji, jako obvykle: ..

Ovoce a zelenina pro kojence

personRedakceremove_red_eye28languagezoufalemaminky.cz

OvoceZpočátku by měl kojenec dostávat tepelně zpracovaná pyré z ovoce, jako je jablko či hruška, anebo rozmačkaný banán nebo papáju. Po několika prvních týdnech může vaše děťátko postupně přejít na další syrové ovoce rozmačkané či zpracované na pyré: vhodný je ..

20 nejlepších triků, jak se k něčemu donutit

personRadka Eliáškováremove_red_eye67languagejaktoudelam.cz

Pokud použijete ne jeden, ale kombinaci několika triků, téměř jistě dosáhnete svého cíle.Dosahovat cíle není otázkou disciplíny. Má to co dělat s motivací sebe sama, a se schopností soustředit se na cíl. Následující triky vás naučí sebemotivaci a pozornosti, které ..

Reklamou by se prostě měli všichni bavit a nebýt upjatí.

personRadka Eliáškováremove_red_eye72languageefektivnepodnikat.cz

V našem dalším díle se budeme věnovat otázce, podle čeho poznat dobrou reklamní agenturu, kterou reklamní agenturu si na základě výběrového řízení vybrat a podle čeho bych měl agentury posuzovat a jak je odměňovat. Připravit kritéria Před samotnými prezentacemi reklamních ..