Mix keyboard_arrow_right Mix keyboard_arrow_rightKonopí seté

Obrázek příspěvku: Konopí seté

Konopí seté

personaccess_time04.únor 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye86 shlédnutí

plod a nať, kterou trháme zpravidla jen z vršků rostliny.

Obsahové látky:

konopí je farmakologicky velmi dobře prozkoumáno, ale drtivá většina údajů v odborných pracích se vztahuje ke konopí indickému, které poskytuje hašiš a marihuanu. Nositelem omamného účinku je pravděpodobně tzv. cannabiol. Dále jsou přítomny cannabidiol, tetrahydrocannabiol, cholin, trigonellin, stopy kumarinu, seskviterpen, jablečná a šťavelová kyselina, pektany a další látky. V semenech je obsažen hodnotný olej, bílkoviny, cholin, trigonellin a enzymy. Konopí seté ani jeho meziprodukty prakticky neobsahují žádné omamné látky.


Konopí seté

je rostlina vysoká až čtyři metry se silnou, vláknitou lodyhou, která je málo rozdvojená a má řidší listoví. Konopí je dvoudomá letnička. Dolní listy jsou někdy vstřícné, ostatní střídavé, s čepelemi 5 až 9 dlanitěsečnými. Samčí květenství je latnaté, samičí je úžlabní. Samčí žlutavé květy jsou pětičetné na rozdíl od samičích tmavozelených květů. Plodem je nažka. Konopí je výhradně pěstovaná, léčivá a technická rostlina, ojediněle zplaňuje. Poddruh konopí seté indické je v ČR zakázáno pěstovat, protože obsahuje omamné látky, které v konopí setém chybí.

Semeno se užívá pro odvar při močových zánětech, na ochranu sliznic a při bronchitidě na tlumení kašle a chrapotu. Odvar z vršků větviček je používán jako mírný uklidňující prostředek.


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články