Lifestyle keyboard_arrow_right Lifestyle keyboard_arrow_rightNarcis jako ideální vůdce

Obrázek příspěvku: Narcis jako ideální vůdce

Narcis jako ideální vůdce

personaccess_time07.březen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye31 shlédnutí

Narcismus je stav, který lze charakterizovat přílišným zájmem o vlastní osobu, až zamilovaností do vlastní osoby. Zvláště v dnešní době se narcisům velmi daří. Společnost totiž zdůrazňuje moc a image a oni se v těchto podmínkách cítí jako ryba ve vodě.

Kořeny narcismu a narcisů

Pojem narcismus pochází z řecké mytologie. Svůj název dostal po krásném domýšlivém jinochovi Narkissosovi (Narcisovi), který pohrdl láskou nymfy Echo a bohyně Afrodita ho potrestala tím, že se zamiloval do vlastní podoby, kterou uzřel na vodní hladině. Touto marnou láskou se nakonec utrápil a proměnil se v květinu – narcis.

Současný narcismus a narcis

Dnes označujeme za narcisistu člověka, který nachází největší zalíbení ve své osobě. Je oslněn svým zjevem a od druhých očekává, že ho budou považovat také za nadměrně okouzlujícího. Narcisistu nezajímají problémy druhých, soustředí se zcela sám na sebe a tím dosahuje úspěchu na poli profesionálním i společenském. Jeho sobeckost ho pohání k vytyčenému cíli.
Narcisisté se cítí velmi důležití, mají neustálou potřebu být středem zájmu a touží po uznání. Jsou to maximalisté- pokud se jim nesplní všechny touhy, připadají si zbyteční.

Proč se narcismus projevuje?

Na vzniku narcismu se podílí nejistota a pocit méněcennosti v dětství. Bylo mu např. ublíženo a tak se před dalším ublížením chrání stáhnutím do sebe sama. Vytvoří si svůj obraz dokonalého člověka a investuje pouze do sebe,

Narcis je vůdce skupiny

Podle výzkumu Amy Brynellové, kterého se zúčastnilo 432 dobrovolníků (univerzitních studentů). U jednotlivých studentů zkoumala jejich osobnostní rysy, soustředění na vlastní osobu i mínění o vlastním nadání a schopnostech. Poté, co je Brynellová otestovala, rozdělila je do skupinek po čtyřech, ve kterých probíhal vlastní experiment – jedním z úkolů bylo představit si, že jsou členi studentského výboru a mají vybrat ředitele na další funkční období. Když daný úkol splnili, vyplnili formulář, ve kterém zhodnotili své vedení diskuze a jaký přínos pro diskuzi měli druzí. Studenti s výraznými narcistickými rysy samozřejmě za vůdčí osobnost označili sebe, ale velkým překvapením bylo, že i ostatní členové skupiny narcisy vnímali jako vůdce diskuze.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Naolejuje-li Julie…

personRadka Eliáškováremove_red_eye52bookmarkZdraví

Přírodní oleje patří opravdu k těm nejstarším kosmetickým přípravkům a jejich účinky jsou tak prověřené staletími. Na konci devatenáctého století je trochu vytlačily krémy, protože byly často levnější, ale v posledních desetiletích se přírodní oleje opět vrací… ..

Střídavý půst: A vaše kila poletí dolů!

personRadka Eliáškováremove_red_eye61bookmarkZdraví

V posledních čtyřech letech se ze mě stal poměrně velký sportovec. Makám 4 - 5 dní v týdnu, hodinu až hodinu a půl denně. Bohužel jsem se nenarodila jako kandidátka útle postavičky, ale jako budoucí majitelka ženských křivek a vysoké postavy. Řada žen by to pokládala za ..

Hořte, ale nevyhořte!

personRadka Eliáškováremove_red_eye10bookmarkLifestyle

Sedm kroků, čeho se vyvarovat. Zatímco na počátku 90. let byl noční můrou mnohých manažerů workholismus, dnes psychologové varují před fenoménem, který se plíživě dostává do našich kanceláří a zničil již nejednu slibnou kariéru. Syndrom vyhoření, představující ..

Sojové dobroty

personRadka Eliáškováremove_red_eye41bookmarkVýživa

Soja je často označována za potravinu budoucnosti. Sojové boby obsahují velké procento bílkovin, díky němuž mají vysokou sytivost a velkou nutriční hodnotu. Jsou také bohaté na vlákninu, železo, vápník a vitamín A.Výživově velmi hodnotné jsou fermentované sojové produkty. ..

pH organismu

personRadka Eliáškováremove_red_eye49bookmarkZdraví

Míra rovnováhy kyselosti a zásaditosti v organismu se označuje jako pH a měří se na stupnici od 1 do 14ti.Ideální hodnota pH krve je 7,35. Pokud by však pH v těle dosáhlo snížení na pH 7 nebo naopak zvýšení na pH 7,6, mohlo by dojít k celkovému selhání, vyčerpání organismu a ..

P.R. článek: jak ho napsat, aby zaujal?

personRadka Eliáškováremove_red_eye4languageefektivnepodnikat.cz

Víte to?! Pojem PR článek si lze vyložit mnoha způsoby. Někteří lidé „z oboru“ tvrdí, že nic takového jako PR článek neexistuje, jiní pro něj mají svůj vlastní výklad a celá řada osob se přiklání k názoru, že PR článek je jen neplacená reklama. Dobré PR je hlavně ..

Bulka v prsu

personRadka Eliáškováremove_red_eye60languagezenavi.cz

Nepanikařte předemDobrá zpráva. Devět z deseti bulek, které si ženy objeví v prsu, je neškodných. K lékaři samozřejmě musíte upalovat ihned, jakmile takový útvar objevíte. Ale děsit se předem, že máte rakovinu, nemusíte. Co vše může útvar v prsu znamenat? Fibroadenomy ..

Event v obchodním centru

personRadka Eliáškováremove_red_eye6languageefektivnepodnikat.cz

Supermarkety a obchodní centra jsou plná lidí, kteří tam přišli nakupovat… Co je klíčové pro přípravu a úspěšnou realizaci eventu v takto specifickém místě? Jak pro váš výrobek získat kupní sílu, která se v obchodních centrech koncentruje? Výběr lokality Při ..

Jsem nejlepším pracovníkem ve firmě

personRadka Eliáškováremove_red_eye26languagedrsnarealita.cz

Jsem nejlepším pracovníkem ve firmě. Proč si toho nikdo nevšimnul? Máte pocit, že jste to právě vy, kdo vždy přijde se skvělým nápadem, že jste to právě vy, kdo bez odříkání každému kolegovi rád vypomůže, že jste to právě vy, kdo má v práci nejvíce hodin ..

Reklama jako novinářské sdělení

personRadka Eliáškováremove_red_eye17languagefinancevbezpeci.cz

Také se s tím setkáváte? Rozpoznat skutečnou zprávu od nalákání na koupi výrobku nebo služby je někdy velmi těžké. Když je někde reklama, většina z nás se odvrací. Mají tedy reklamy mít právo na nenápadnost a ukrytí mezi seriozní novinařinou nebo nemají? Není to podvod ..