Lifestyle keyboard_arrow_right Lifestyle keyboard_arrow_rightNarcis jako ideální vůdce

Obrázek příspěvku: Narcis jako ideální vůdce

Narcis jako ideální vůdce

personaccess_time07.březen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye95 shlédnutí

Narcismus je stav, který lze charakterizovat přílišným zájmem o vlastní osobu, až zamilovaností do vlastní osoby. Zvláště v dnešní době se narcisům velmi daří. Společnost totiž zdůrazňuje moc a image a oni se v těchto podmínkách cítí jako ryba ve vodě.

Kořeny narcismu a narcisů

Pojem narcismus pochází z řecké mytologie. Svůj název dostal po krásném domýšlivém jinochovi Narkissosovi (Narcisovi), který pohrdl láskou nymfy Echo a bohyně Afrodita ho potrestala tím, že se zamiloval do vlastní podoby, kterou uzřel na vodní hladině. Touto marnou láskou se nakonec utrápil a proměnil se v květinu – narcis.

Současný narcismus a narcis

Dnes označujeme za narcisistu člověka, který nachází největší zalíbení ve své osobě. Je oslněn svým zjevem a od druhých očekává, že ho budou považovat také za nadměrně okouzlujícího. Narcisistu nezajímají problémy druhých, soustředí se zcela sám na sebe a tím dosahuje úspěchu na poli profesionálním i společenském. Jeho sobeckost ho pohání k vytyčenému cíli.
Narcisisté se cítí velmi důležití, mají neustálou potřebu být středem zájmu a touží po uznání. Jsou to maximalisté- pokud se jim nesplní všechny touhy, připadají si zbyteční.

Proč se narcismus projevuje?

Na vzniku narcismu se podílí nejistota a pocit méněcennosti v dětství. Bylo mu např. ublíženo a tak se před dalším ublížením chrání stáhnutím do sebe sama. Vytvoří si svůj obraz dokonalého člověka a investuje pouze do sebe,

Narcis je vůdce skupiny

Podle výzkumu Amy Brynellové, kterého se zúčastnilo 432 dobrovolníků (univerzitních studentů). U jednotlivých studentů zkoumala jejich osobnostní rysy, soustředění na vlastní osobu i mínění o vlastním nadání a schopnostech. Poté, co je Brynellová otestovala, rozdělila je do skupinek po čtyřech, ve kterých probíhal vlastní experiment – jedním z úkolů bylo představit si, že jsou členi studentského výboru a mají vybrat ředitele na další funkční období. Když daný úkol splnili, vyplnili formulář, ve kterém zhodnotili své vedení diskuze a jaký přínos pro diskuzi měli druzí. Studenti s výraznými narcistickými rysy samozřejmě za vůdčí osobnost označili sebe, ale velkým překvapením bylo, že i ostatní členové skupiny narcisy vnímali jako vůdce diskuze.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Naolejuje-li Julie…

personRadka Eliáškováremove_red_eye99bookmarkZdraví

Přírodní oleje patří opravdu k těm nejstarším kosmetickým přípravkům a jejich účinky jsou tak prověřené staletími. Na konci devatenáctého století je trochu vytlačily krémy, protože byly často levnější, ale v posledních desetiletích se přírodní oleje opět vrací… ..

Střídavý půst: A vaše kila poletí dolů!

personRadka Eliáškováremove_red_eye168bookmarkZdraví

V posledních čtyřech letech se ze mě stal poměrně velký sportovec. Makám 4 - 5 dní v týdnu, hodinu až hodinu a půl denně. Bohužel jsem se nenarodila jako kandidátka útle postavičky, ale jako budoucí majitelka ženských křivek a vysoké postavy. Řada žen by to pokládala za ..

Hořte, ale nevyhořte!

personRadka Eliáškováremove_red_eye101bookmarkLifestyle

Sedm kroků, čeho se vyvarovat. Zatímco na počátku 90. let byl noční můrou mnohých manažerů workholismus, dnes psychologové varují před fenoménem, který se plíživě dostává do našich kanceláří a zničil již nejednu slibnou kariéru. Syndrom vyhoření, představující ..

Sojové dobroty

personRadka Eliáškováremove_red_eye79bookmarkVýživa

Soja je často označována za potravinu budoucnosti. Sojové boby obsahují velké procento bílkovin, díky němuž mají vysokou sytivost a velkou nutriční hodnotu. Jsou také bohaté na vlákninu, železo, vápník a vitamín A.Výživově velmi hodnotné jsou fermentované sojové produkty. ..

pH organismu

personRadka Eliáškováremove_red_eye103bookmarkZdraví

Míra rovnováhy kyselosti a zásaditosti v organismu se označuje jako pH a měří se na stupnici od 1 do 14ti.Ideální hodnota pH krve je 7,35. Pokud by však pH v těle dosáhlo snížení na pH 7 nebo naopak zvýšení na pH 7,6, mohlo by dojít k celkovému selhání, vyčerpání organismu a ..

Trpělivější matkou za 24 hodin

personRadka Eliáškováremove_red_eye49languagezoufalemaminky.cz

„Děti nejsou šťastné, když nemají co ignorovat. Proto byli stvořeni rodiče.“ Nejsem ideální matka. Občas na své děti zařvu. Mám za sebou i dny, kdy jsem s nimi patrně ani jinak nemluvila. Vždycky, když vypěním, snažím se najít dostatek odvahy, abych se jim omluvila. ..

Kolik kalorií bychom měli denně spořádat?

personSimona Chvátilováremove_red_eye16languagekrasnazdrava.cz

Kdo alespoň jednou začal hubnout pomocí diet a úpravy jídelníčku, pravděpodobně se setkal s různými výpočty denního příjmu kalorií. Kolik bychom tedy měli denně přijmout?Kolik porcí jíst a jaké množství jídlaNejčastěji se doporučuje z 5 porcí za den. Jíst často po ..

P.R. článek: jak ho napsat, aby zaujal?

personRadka Eliáškováremove_red_eye47languageefektivnepodnikat.cz

Víte to?! Pojem PR článek si lze vyložit mnoha způsoby. Někteří lidé „z oboru“ tvrdí, že nic takového jako PR článek neexistuje, jiní pro něj mají svůj vlastní výklad a celá řada osob se přiklání k názoru, že PR článek je jen neplacená reklama. Dobré PR je hlavně ..

10 věcí, které byste měli vzdát, abyste byli šťastnější rodiče

personRadka Eliáškováremove_red_eye44languagejaktoudelam.cz

Rodičovství je opravdu těžká práce v totálním nasazení. Nekomplikujte si zbytečně situaci začátečnickými chybami, kterými sami sobě házíte klacky pod nohy. Tu největší zátěž nosíte ve své vlastní hlavě. Znovu a znovu opakujete sterotypy a předsudky, které jste sama ..

10 tipů, jak si vybrat lichotivé džíny

personRadka Eliáškováremove_red_eye44languagejaktoudelam.cz

Tak schválně. Kolik riflí máte v šatníku? Já čtvery, ale odvážím se říct, že mi sluší jedny. Samozřejmě ty nejvíc odrbané. Protože v nich chodím skoro všude, pokud není takový hic, že se v džínách fakt nedá vylézt. V každém obchodě s textilem najdete nekonečné ..